Kategorie
Leśna kaplica na wodzie

Savior Vivre w Nowinach

Nowiny Horynieckie są znane przede wszystkim z tak zwanej Kaplicy na wodzie. Ponieważ miejsce związane z kaplicą i cudowną wodą jest uświęcone, należy się tam zachowywać godnie i z powagą.

Uświęcone oznacza, że nie tylko dla katolików to ważne miejsce, ale i dla każdego odwiedzającego. Pod względem religijnym nastąpiło tu objawienie Maryi, czyli ziemia, woda, powietrze, w tym miejscu jest nasiąknięte „boską energią”. Można by powiedzieć, że jest tu obecna Maryja, zostawiła swoje wyraźne piętno.

Miałem przyjemność pojechać do Nowin z Księdzem Mirosławem Bieleckim, prowadzącym „Ognisko Światła i Miłości” w Kaliszanach. Nauczyłem się tam od niego właśnie takiego Savior Vivru w miejscu uświęconym. Pozwoliło mi to też lepiej zrozumieć specyfikę takiego miejsca i dlaczego warto wejść w uświęcone miejsce jak w inny świat, niczym do świątyni, która jest naszpikowana symboliką, pięknem i unoszącym się „duchem nad wodami”.

Napijmy się więc uświęconej wody z Nowin, obmyjmy schorowane oczy, mając w sobie wiarę, która jest po prostu tym specyficznym samopoczuciem błogostanu i niezwykłości istnienia. Chrystus to woda żywa, zawsze gdzie Maryja, jest i Chrystus, często pod postacią uświęconej wody!