Kategorie
Leśna kaplica na wodzie

Powiązanie kaplicy z klasztorem

Kaplicę w Nowinach uważano powszechnie za miejsce tak miłe, że kilkakrotnie urządzane w ciągu roku procesje z nabożeństwami w kaplicy zgromadziły zawsze o wiele więcej wiernych, niż gdyby urządzone one były w kościele parafialnym. Nabożeństwo poprzedzała zawsze procesja, wyruszająca z kościoła w Horyńcu, a prowadzona przez księdza. Wszystkie chorągwie i feretrony brały w niej udział, a całą drogę (5km) rozbrzmiewały pieśni religijne. W kaplicy śpiewana była Msza św., a po niej taka sama procesja odprowadza wiernych do kościoła na błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
Kiedy kościół horyniecki otrzymał od prowincjała w roku 1949 obraz M. B. Nieustającej Pomocy, klasztor uznał, że dla nadania temu większej uroczystości, należy urządzić nabożeństwo poprzedzające wprowadzenie obrazu do kościoła właśnie w kaplicy M. Bożej w Nowinach Horynieckich i stamtąd dopiero przyprowadzić w procesji obraz do kościoła, gdzie miał zostać umieszczony na stałe. Odbyło się to w niedzielę, 16 października. Obraz przystrojony zawieziono do kaplicy i umieszczono na ołtarzu. Wierni przybyli w procesji, wysłuchali Mszy św. i kazania jakie wygłosił gwardian z Przemyśla, o. Celestyn Gacek. Powrót był szczególnie uroczysty całą drogę niesiono na specjalnych noszach, obraz M. Bożej, a cały orszak dróżek otaczał wieniec z dębowych liści i kwiecia, niesiony przez małe dziewczęta w bieli. Pieśni ku czci Niebieskiej Panienki rozbrzmiewały radośnie przez całą leśna drogę, aż do samego kościoła. W kościele obraz M. Bożej umieszczony został na ołtarzu św. Antoniego.

Tak wtedy klasztor związał ściśle kaplicę Matki Bożej w Nowinach Horynieckich i z kościołem parafialnym w Horyńcu, i z całym życiem religijnym horynieckiej parafii.